Wierzba energetyczna
XXI wiek przyniósł wiele zmian w funkcjonowaniu społeczeństw. Wkroczenie w nowe tysiąclecie wpłynęło pozytywnie na myślenie mieszkańców Unii Europejskiej na temat ekologii. Stopniowa zmiana strategii dotyczącej działań klimatycznych objęła także Polskę. Zdano sobie sprawę, że nieodnawialnych źródeł ogrzewania, takich jak węgiel, gaz ziemny, ropa naftowa i uran, jest coraz mniej i trzeba coś z tym zrobić. Oprócz tego paliwa kopalne zanieczyszczają środowisko i powodują efekt cieplarniany. Łatwa w uprawie i szybko rosnąca wierzba energetyczna zdaje się być idealnym antidotum na problemy klimatyczne.
Jakie zmiany w zakresie działań na rzecz klimatu można zauważyć?
Z każdym rokiem coraz bardziej stawia się na źródła ogrzewania, które odnawiają się w relatywnie krótkim czasie. Należy do nich słońce, wiatr, fale morskie, biomasa, biogaz, biopaliwa i wiele innych. W Polsce także coraz częściej wykorzystuje się ekologiczne źródła ogrzewania. W największym stopniu korzystamy z biopaliw ciekłych i stałych, a także z energii wiatru. Od kilkunastu lat coraz większą popularnością cieszy się również stosowanie biomasy wytwarzanej przez wierzbę energetyczną.
Czym jest biomasa i gdzie znajduje zastosowanie?
Biomasa to frakcja pozostałości z uprawy roślin. Wskutek fotosyntezy kumuluje energię słoneczną, dzięki czemu może być wykorzystywana do ekologicznego ogrzewania. Ciepło uzyskuje się w wyniku jej spalenia i przekształcenia w inny rodzaj energii. W Polsce uprawia się specjalne rośliny charakteryzujące się szybkim wzrostem w celu produkcji biomasy, którą następnie wykorzystuje się do ocieplania. Do tej grupy należy w pierwszej kolejności wierzba wiciowa, której zrębki opałowe można nabyć na naszej stronie. Oprócz tego uprawia się topinambur, różę wielokwiatową, ślazowiec pensylwański, proso rózgowe i wiele innych.
Cechy charakterystyczne rośliny
Dzięki wielu próbom i krzyżówkom udało się uzyskać roślinę, jaką jest wierzba energetyczna. Ten gatunek charakteryzuje się bardzo szybkim przyrostem i został uznany za świetne źródło energii odnawialnej. Można spotkać ją właściwie w całej Polsce. Krzew w krótkim czasie osiąga wysokość do 10 m. Jest dość charakterystyczny z wyglądu, ma długie gałęzie, które sprawiają wrażenie, jak gdyby wyrastały prosto z gleby. Okres kwitnienia zaczyna się w marcu, a kończy często dopiero w maju.
Zastosowanie rośliny i szczegóły uprawy
O popularności wierzby energetycznej zadecydował przede wszystkim fakt, że można produkować z niej materiały opałowe, które wytwarzają stosunkowo dużo ciepła. Wierzba jednak swoją sławę zyskała także między innymi ze względu na niewielkie wymagania co do gleby i klimatu. Mimo to należy też pamiętać, aby dostarczyć tej roślinie dużo wody. Najlepiej sadzić ją na terenach podmokłych, na których nie dałyby sobie rady inne gatunki.
Inne zastosowania wierzby
Wierzba wiciowa jest także często stosowana do wyplatania koszy, płotów czy altanek. Oprócz tego jej ogromne zalety ekologiczne nie ograniczają się wyłącznie do tego, że jest to dobra alternatywa dla węgla. Oczywiście podczas jej spalania emituje się dużo mniej siarki i azotu, ale nie jest to jej jedyna zasługa. Krzaki wchłaniają także szkodliwe substancje i toksyny znajdujące się w glebie.